e. pristatymas

Iš E. siuntų pristatymo sistemos atspausdinti elektroninių dokumentų nuorašai yra prilyginami rašytiniams dokumentams – atspausdinamas visas e. dokumento turinys, pagrindiniai jo metaduomenys, žyma „Elektroninio dokumento nuorašas". Taip pat elektroninių dokumentų nuorašai yra tvirtinami paliudijant jų tikrumą.
 
Gavus dokumentą registruotuoju paštu, jo originalą pasiekti galima prisijungus prie E. pristatymo sistemos.
Taip. E. siuntų pristatymo sistema turi duomenų apsikeitimo sąsajų su išorinėmis sistemomis priemonių, kurios suteikia galimybę:
Pasikeitus įmonės vadovui ir jį įregistravus Juridinių asmenų registre automatiškai duomenys turi pasikeisti ir ePristatymas sistemoje. Naujasis vadovas turi jungtis prie ePristatymas dėžutės. Jeigu jungdamasis nemato galimybės įmonės vardu prisijungti, turi pasirinkti pridėti e dėžutę, suvesti įmonės kodą, pridėti ir prisijungti prie e. dėžutės.
Svarbu, kad:

· asmuo jungtųsi su tomis atpažinimo priemonėmis, kokiomis yra pridėtas kaip naudotojas (valstybės tarnautojo, darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį, arba pareigūno pažymėjimo kodu ar asmens kodu);
· asmuo nebūtų pridėtas kaip naudotojas kelis kartus.

Jei vadovas tą patį naudotoją pridėjo dar kartą, duomenys susidubliuoja ir sistema neatpažįsta. Vadovas turėtų atšaukti teises ir pridėti dar kartą.
Elektroninės pristatymo dėžutės naudotojas gali pasikeisti arba nurodyti papildomą fizinį siuntos pristatymo adresą. Iš viso galima nurodyti iki penkių fizinio siuntos pristatymo adresų. Naudotojas gali nurodyti, kuris iš pateiktų adresų yra pagrindinis.
„Išsiųsta“ – elektroninės siuntos būsena, kuri reiškia, kad elektroninė siunta buvo išsiųsta iš siuntėjo elektroninio pristatymo dėžutės arba subdėžutės.
„Pristatyta“ – elektroninės siuntos būsena, kuri reiškia, kad elektroninė siunta buvo pristatyta į gavėjo elektroninio pristatymo dėžutę arba subdėžutę.
„Gauta“ – elektroninės siuntos būsena, kuri reiškia, kad gavėjas, kuriam elektroninė siunta adresuota, gavo elektroninę siuntą savo elektroninio pristatymo dėžutėje arba subdėžutėje.
Elektroniniu parašu pasirašyti dokumentai atspausdinami ir gavėjui pristatomos dokumentų kopijos. Elektroninio dokumento pristatymo fiziniu pristatymo būdu atveju bus formuojamas bei atspausdinamas elektroninio dokumento nuorašas.
Prisijungę adresu ePristatymas.lt, atlikite autentifikaciją, pasirinkite reikiamą e. dėžutę ir spauskite „Nustatymai", išsiskleidusiame sąraše pasirinkite „E. dėžutės naudotojai" (detalesnę instrukciją rasite paspaudę čia).

Galimos naudotojų rolės:
Gavėjui tradiciniu registruotu paštu yra pristatomas atspausdintas e. siuntos nuorašas. Atkreiptinas dėmesys, kad tradiciniu registruotu paštu išsiųsta e. siunta yra patalpinama e. siuntų pristatymo sistemoje ir gavėjas gali ją gauti į savo e. pristatymo dėžutę, jei išpildomos šios sąlygos:
 
Gavėjas susikuria elektroninę pristatymo dėžutę;
Taip. Rengiant e. siuntą galima ją išsaugoti rengiamų siuntų sąraše. Rengiamų siuntų sąraše pateikiamos visos rengiamos e. siuntos, kurios nebuvo išsiųstos. Naudotojas bet kada gali grįžti, pasirinkti e. siuntą iš rengiamų siuntų sąrašo, ją pakoreguoti ir išsiųsti.
Taip, jei ruošiant naują e. siuntą buvo pažymėtas parametras „Išsaugoti šablonų sąraše“. Išsaugant e. siuntą šablonų sąraše, e. siuntos šablone saugomos antraštės ir teksto laukų duomenys bei prisegti priedai.
Viešojo administravimo įstatyme numatyta, kad viešojo administravimo subjektai turi, rengiamus oficialius elektroninius dokumentus vieni kitiems siųsti ir gauti per ePristatymas informacinę sistemą. Elektronines siuntas galima siųsti ir į neaktyvią ePristatymas dėžutę.
Rengiant e. siuntas per ePristatymas IS yra taikomi tam tikri e. siuntos reikalavimai. Tekstui yra taikomi šie reikalavimai:

· antraštė turi būti iki 100 simbolių;

pranešimo tekstas turi būti ne ilgesnis kaip 1000 simbolių, kurie turi sudaryti nedaugiau kaip 13 eilučių.
Elektroninio pristatymo dėžutės dydis nėra ribojamas.
Suformuoto vieno sąrašo nėra.

Fizinių asmenų paieška ePristatymo sistemoje vykdoma įvedus fizinio asmens vardą, pavardę ir asmens kodą arba elektroninio pristatymo dėžutės adresą (dėl asmens duomenų saugumą apibrėžiančių teisės aktų nuostatų). Juridinių asmenų paieška vykdoma įvedus juridinio asmens kodą, pavadinimą arba pavadinimo dalį. Visiems juridiniams asmenims yra sukuriamos neaktyvuotos elektroninio pristatymo dėžutes.
E. pristatymo sistema e. siuntą išsiunčia iš karto, kai paspaudžiamas mygtuką „Išsiųsti" arba gavusi e. siuntą per integraciją iš siuntėjo informacinės sistemos. Tačiau integracijos su informacine sistema atveju siuntėjas gali savo pusėje informacinėje sistemoje įdiegti pakeitimus, kurie leistų nustatytu laiku išsiųsti e. siuntą į E. pristatymo sistemą.
Išsiųstos ar gautos e. siuntos elektroninio pristatymo dėžutėje saugomos tol, kol jas pašalina ePristatymo sistemos naudotojas, o jų nepašalinus – 6 mėnesius nuo jų išsiuntimo ar gavimo dienos. Pasibaigus elektroninės siuntos saugojimo terminui, kiekvienam prie elektroninės siuntos pridėtam priedui informacinėje sistemoje suteikiamas unikalus kodas, kuris yra išsaugomas informacinėje sistemoje ir ePristatymo sistemos naudotojas netenka galimybės elektroninio pristatymo dėžutėje skaityti šių elektroninės siuntos priedų.
1. Aktyvuota – tai ePristatymo IS elektroninio pristatymo dėžutė, aktyvuota savininkui arba jo įgaliotam asmeniui patvirtinus, kad susipažino su e. siuntų pristatymo sistemos taisyklėmis, sutartimi, ir sutikus laikytis jų nuostatų. Į ją ir iš jos gali būti siunčiamos e. siuntos.

2. Neaktyvuota – tai:
Taip, galima. Siuntimo žingsniai:

siunčiant e. siuntą, siuntėjui ePristatymo IS yra nurodoma, kad “Pagal pateiktus duomenis ePristatymo sistemoje asmuo nerastas, tačiau sistemoje užtikrinama galimybė siųsti e. siuntas gavėjams (fiziniams asmenims), kurie nėra ePristatymo IS naudotojai ir neturi aktyvuotos elektroninės pristatymo dėžutės. Ar siųsite e. siuntą?" bei matomi mygtukai TAIP ir NE.
Išsiuntimo laikas fiksuojamas suformavus e. siuntą ir paspaudus „Išsiųsti“. Išsiuntimo laikas nepriklauso nuo gavėjo darbo laiko. Išsiuntimo (ir gavimo) laikas fiksuojamas ePristatymo sistemos laiku. ePristatymo sistemoje atliekama ePristatymo sistemos serverių laikrodžių sinchronizacija su Lietuvos koordinuotu laiku UTC (LT).
E. siuntos gavėjas, siunčiamą dokumentą gavęs registruotu paštu, dokumento originalą gali pasiekti atlikęs šiuos veiksmus (rekomenduojama vadovautis kartu su dokumentu pateiktomis instrukcijomis):
Kiekvienas elektroninės pristatymo dėžutės naudotojas turi galimybę ePristatymo sistemoje nurodyti savo informavimo nustatymus. Nustatymuose galima nurodyti įvykius (pvz. gavėjas gavo siuntą, gavėjas perskaitė siuntą ir pan.), kuriems įvykus apie įvykio faktą ePristatymo sistema informuos elektroninio pristatymo dėžutės naudotoją el. paštu (el. pašto adresą galima keisti) arba per Elektroninius valdžios vartus. Siekiant užtikrinti e. siuntos turinio saugumą, el. paštu gavėjui pranešama tik apie pristatymo faktą, neatskleidžiant e. siuntos pavadinimo ar turinio.
Naudojantis E. pristatymo sistema galima siųsti įvairias e. siuntas: dokumentus, išrašus, pažymas ir pan. Per E. pristatymo sistemą taip pat galima siųsti ir procesinius dokumentus. Procesiniai dokumentai E. pristatymo sistemoje gali būti siunčiami tik Lietuvos teismams.
Taip, galima. Rengiant e. siuntą prie gavėjo lauko galima pridėti ne vieną gavėją. Tokiu atveju, tą pačią e. siuntą gaus visi pridėti gavėjai. Daugiausia e.siunta gali būti išsiųsta 1000 gavėjų.
Pasiekiamumas ir patogumas – turėdami elektroninio pristatymo dėžutę, fiziniai asmenys bet kuriuo paros metu ir nepriklausomai nuo buvimo vietos gali nemokamai viešojo administravimo subjektams siųsti ir iš jų gauti oficialias, registruotam paštui prilyginamas e. siuntas. Be to, visos gautos ir išsiųstos e. siuntos pasiekiamos ir saugomos bet kuriuo metu ir vienoje vietoje – ePristatymo IS elektroninio pristatymo dėžutėje, o apie gautą e. siuntą naudotojas informuojamas elektroniniu paštu arba per Elektroninius valdžios vartus.
Teisinė ir įrodomoji pristatymo galia. Siuntos pristatymas E. pristatymo sistemoje turi teisinę ir įrodomąją galią, atitinkančią registruotojo laiško įteikimą. Teisinė ir įrodomoji pristatymo galia. Siuntos pristatymas E. pristatymo sistemoje turi teisinę ir įrodomąją galią, atitinkančią registruotojo laiško įteikimą. Saugumas. E. pristatymo sistemos saugumui skiriamas ypatingas dėmesys. Priešingai nei el. pašto atveju, norint gauti ar išsiųsti e. siuntas neužtenka žinoti tik prisijungimo slaptažodį.
ePristatymo IS gali naudotis visi Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys, jiems tereikia susikurti ir/arba aktyvuoti elektroninio pristatymo dėžutę. 
E. pristatymo sistemoje elektroninės dėžutės sukūrimas, aktyvavimas ir siuntų gavimas nekainuoja. Už paslaugas mokama tik tuo atveju, jei vykdomas siuntų siuntimas. E. pristatymo sistemoje galima siųsti elektronines ir fizines (popierines) siuntas: 
Patvirtinti, užsakyti specialiąsias sutarties sąlygas turi teisę elektroninės dėžutės savininkas arba įgaliotas asmuo (instrukciją rasite paspaudę čia).