Nekilnojamojo turto kadastras ir registras

Prašymą įregistruoti nuosavybės teises į nekilnojamąjį daiktą paduoda jį įgijęs asmuo pats arba per savo atstovą, turintį įstatymų nustatyta tvarka išduotą įgaliojimą. Kartu su prašymu turi būti pateikiami teisės aktų reikalavimus atitinkantys dokumentai, patvirtinantys prašomų įregistruoti daiktinių teisių atsiradimą. Prašymas (prašymo formą - Prašymas atlikti veiksmus Nekilnojamojo turto registre ir/ar kadastre - rasite čia), susijęs su nek
Nekilnojamojo turto registro nuostatų 113 punkte nurodyta, kad kai nuosavybės teisė ar kitos daiktinės teisės į nekilnojamąjį daiktą įregistruotos keliems bendraturčiams, nekilnojamojo daikto žuvimo atveju prašymą išregistruoti nekilnojamąjį daiktą ar jo dalį, daiktines teises, juridinius faktus gali pateikti nekilnojamojo daikto savininkai arba vienas iš jų.

Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų 12 punkte nurodyta, kad žemės sklypas laikomas baigtu formuoti Nacionalinės žemės tarnybos vadovui ar jo įgaliotam teritorinio padalinio vadovui priėmus sprendimą patvirtinti nustatytus kadastro duomenis (suformuoti žemės sklypą).

Prašymą dėl žemės sklypo kadastro duomenų pakeitimo Nekilnojamojo turto kadastre gali pateikti asmenys, nurodyti Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo 13 straipsnio 2 dalyje.
Asmuo, norintis gauti dokumentų, kuriais remiantis Nekilnojamojo turto registre įregistruotas nekilnojamasis daiktas, daiktinės teisės į jį, šių teisių suvaržymai, juridiniai faktai, kopijas, Registrų centui gali pateikti motyvuotą prašymą.
Aktualius Nekilnojamojo turto registre įregistruotus duomenis apie nekilnojamąjį daiktą, daiktines teises ir šių teisių turėtojus, daiktinių teisių suvaržymus, kitus juridinius faktus ir žymas, padarytas Registre, taip pat su šiais suvaržymais, juridiniais faktais ir žymomis susijusių asmenų duomenis yra teikiama išduodant Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išrašus, kurie yra vienintelė oficiali informacija, įrodanti nekilnojamojo daikto, daiktinių teisių į jį, šių teisių suvaržymų bei juridinių faktų įregistravimo Nekilnojamojo turto registre faktą.

Patalpų savininkų sąrašą, nurodžius pastato unikalų numerį, galima užsisakyti bet kuriame teritoriniame Registrų centro klientų aptarnavimo padalinyje asmeniškai, paštu adresu Studentų g.

Kadastro žemėlapio ištrauką galima užsisakyti bet kuriame Registrų centro klientų aptarnavimo padalinyje, paštu adresu Studentų g.

Informuojame, kad Žemės įstatymo 29 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad žemės sklypai sujungiami, padalijami, atidalijami ar atliekamas jų perdalijimas sudarant notariškai tvirtinamą sutartį, išskyrus atvejus, kai pertvarkomas vienam asmeniui priklausantis žemės sklypas (sklypai), laikantis Civilinio kodekso, šio ir kitų įstatymų reikalavimų ir apribojimų.

Informuojame, kad pateikti prašymą per Registrų centro savitarnos sistemą dėl juridinio fakto apie sudarytą subnuomos sutartį įregistravimo Nekilnojamojo turto registre galimybės nėra. Registrų centro savitarnoje asmuo gali sudaryti subnuomos sutartį ir perduoti įregistruoti juridinį faktą Nekilnojamojo turto registrui.
 
Kaip sudaryti ir įregistruoti subnuomos sutartį Registrų centro savitarnoje.
Aktualius Nekilnojamojo turto registre įregistruotus duomenis apie nekilnojamąjį daiktą, daiktines teises ir šių teisių turėtojus, daiktinių teisių suvaržymus, kitus juridinius faktus ir žymas, padarytas Registre, taip pat su šiais suvaržymais, juridiniais faktais ir žymomis susijusių asmenų duomenis yra teikiama išduodant Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išrašus, kurie yra vienintelė oficiali informacija, įrodanti nekilnojamojo daikto, daiktinių teisių į jį, šių teisių suvaržymų bei juridinių faktų įregistravimo Nekilnojamojo turto
Asmuo, norintis Nekilnojamojo turto registre įregistruoti žemės sklypą, suformuotą atidalinimo iš bendrosios dalinės nuosavybės būdu, ir nuosavybės teises į jį, Registrų centro bet kuriame teritoriniame klientų aptarnavimo padalinyje turi paduoti prašymą.
Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų (toliau - Nuostatai) 15 punkte nustatyta, kad žemės sklypų kadastriniai matavimai, nustatant žemės sklypų ribų posūkio taškų ir riboženklių koordinates valstybinėje koordinačių sistemoje, atliekami:

1.

Statybos įstatymo 51 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad pastatų energinio naudingumo sertifikavimas privalomas:
3. Pastatų energinio naudingumo sertifikavimas privalomas:
1) užbaigus naujų pastatų (jų dalių) statybą. Pastato energinio naudingumo sertifikavimas atliekamas užbaigus naujo pastato (jo dalies) statybą prieš surašant statybos užbaigimo aktą arba prieš teikiant deklaraciją apie statybos užbaigimą;
Statybos įstatymo 51 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad minimalūs privalomi pastatų energinio naudingumo reikalavimai nenustatomi:
1) pastatams, kurie yra kultūros paveldo statiniai, jeigu laikantis reikalavimų nepageidautinai pakistų jų būdingos savybės ar išvaizda;
2) maldos namų ir kitokios religinės veiklos pastatams;
3) laikiniesiems pastatams, skirtiems naudoti ne ilgiau kaip 2 metus;
Nekilnojamojo turto registro duomenys teikiami  Nekilnojamojo turto registro įstatymo 10 straipsnio ir Nekilnojamojo turto registro nuostatų VII skyriuje nustatyta tvarka, pateikus prašymą.
Jeigu nekilnojamasis daiktas ir nuosavybės teisės į jį buvo įgytas santuokoje, bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise, tai, nutraukus santuoką, įrašai Nekilnojamojo turto registre galėtų būti pakeisti, pateikus Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui  prašymą. Kartu su prašymu reikia pateikti notaro, ar teismo patvirtintą dokumentą dėl santuokinio turto padalinimo.
Asmuo, norintis įregistruoti savo nuosavybės teisę į nekilnojamąjį daiktą, ar patikslinti registro duomenis, turi paduoti prašymą Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui. Prašymą asmuo paduoda pats arba per savo atstovą, turintį įstatymų nustatyta tvarka išduotą įgaliojimą. Kartu su prašymu turi būti pateikiami teisės aktų reikalavimus atitinkantys dokumentai, patvirtinantys prašomų įregistruoti daiktinių teisių atsiradimą; šiuo atveju - įsiteisėjęs teismo sprendimas arba notaro patvirtinta sutartis dėl santuokinio turto padalinimo, ar santuokos nutraukimo.</d

Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo 13 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad prašymą įrašyti nekilnojamojo daikto kadastro duomenis į nekilnojamojo turto kadastrą ar juos pakeisti paduoda nekilnojamojo daikto savininkas arba jo įgaliotas asmuo.

Asmuo, norintis pakeisti (paviešinti) nekilnojamojo daikto (šiuo atveju - buto) kadastro duomenis Nekilnojamojo turto registre turi paduoti prašymą (pavyzdines prašymo formas rasite čia) dėl nekilnojamojo daikto kadastro duomenų pakeitimo  (iki prašymo teikimo turi būti patikslinta nekilnojamojo daikto - buto kadastro duomenų byla, kurioje užfiksuotas 100 proc.

Prašymai (skundai) išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo ginčų nagrinėjimo komisijai (toliau – Komisija) teikiami remiantis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymu bei Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo ginčų nagrinėjimo komisijos darbo reglamentu (toliau – Reglamentas).

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo 12 straipsnio 4 dalimi, kurioje nurodyta, kad, kai prašoma Nekilnojamojo turto kadastre įrašyti ir (ar) pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) žemės sklypo naudojimo būdą, Kadastro tvarkytojas šiuos duomenis įrašo ir (ar) pakeičia pagal pateiktą šio straipsnio 1 dalyje nurodytą dokumentą, tad norint įrašyti ar patikslinti duomenis apie pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) žemės sklypo naudojimo būdą Nekilnojamojo turto